Kaz Evi Nedir?

Kazevi denilince akla farklı birçok şey gelmektedir. Kazevi Anadolu Kültüründe kaz hayvanından yapılan yemeklerin müşteri ile buluşturulduğu restoranların adıdır. Anadolu yemek kültürü oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Birçok kitaba konu olmuş ve dünya genelinde merak unsuru olmuştur. Türkiye’den yemek kültürü oldukça gelişmiştir. Farklı birçok lezzet barındırmaktadır. Bu lezzetler her damağa hitap eden lezzetlerdir. Kazevi ismi de yine yemek kültürünün uyarlamalarından biridir. Biz de EkinAta Grand Toprak Hotel Sarıkamış olarak bu lezzeti es geçmedik ve otelimizde bir kazevi restoranı bulundurduk. Kazlar kesiliyor, farklı baharatlar ve pişirme yöntemleri ile birlikte mükemmel bir hale getiriliyor. Standart kalıpların aksine sadece kaz pişirimi ve sunumu yapılan kazevlerimizde en leziz kazları pişiriyor ve müşterilerimize göğsümüzü gererek sunuyoruz.

Kaz Eti Nasıl Yenilir?

Kaz eti birçok vitamine ve minerale sahip bir ettir. Kaz etinin kesilip dinlendirilme işlemleri tamamlandıktan sonra fırında pişirme ve haşlama imkânımız vardır. İstekleriniz doğrultusunda haşlanarak yapılacak olan kaz eti için öncelikle et kesildikten sonra iyice yıkıyoruz. Ardından kaz etini iyice tuzluyoruz. Tuz hem içerisindeki mikropları öldürür hem de etin daha diri kalmasını sağlar. Aynı zamanda dinlenmesini sağlar. Kaz etini buzlukta iki gün boyunca dinlendirdikten sonra, kazı bir güzel yıkıyoruz. Çünkü üzerini tuzladığınız için yoğun bir tuza sahip olacak olan kaz etini yıkayıp tuz seviyesini orta seviyelere getiriyoruz. Ardından normal tavuk haşlamadan farksız olarak tencerenin içerisinde alıyoruz. Bu şekilde yaklaşık 1 buçuk saat kaynayan kazınızın etini bir çatak yardımı ile kontrol ediyoruz. Eğer istediğiniz yumuşaklığa sahip olmuş ise ocaktan alıyor ve istediğiniz şekilde size servis ediyoruz. Kaz eti genellikle altında pilav ile servis isteniyor.

Bir de lezzetimizi verdiğimiz kaz eti suyu bulunuyor. Bu su kazın haşlandığı sudur ve biz bu suyu ziyan etmek yerine pilavın üzerine döküyoruz. Bu ise ayrı bir lezzet katıyor. Bir gün sizi de EkinAta Grand Toprak Hotel Kazevi’nde kaz yemeye bekleriz.

Kaz Evi Nerelerde Var?

Bizim müşterilerimize tanıdığımız bir ayrıcalık olan kazevlerimiz, diğer otellerde çok nadir olarak bulunmaktadır. Fakat Türkiye sınırları içerisinde birçok kazevi bulunmaktadır. Kars birçok yemek kültürünü içerisinde barındıran nezih bir memlekettir. Kaz etinin mükemmel lezzetini, Kars Sarıkamış’ta deneme imkânınız oluyor. Kaz eti, pişirilmesi oldukça maharet isteyen bir ettir. Bu nedenle dışarıda iyisini bulmak oldukça zordur. Kaz eti sevenlerin oldukça severek gittikleri yerlerden biridir Sarıkamış kazevi. Her lokantada bulunmayan kaz eti, Kazevlerinde farklı birçok lezzet ile müşterilere sunuluyor. Sadece Kars Kaz Evi değil.

Şuan bilinen bir diğer kazevi de İstanbul’dadır. Karslı bir yatırımcının İstanbul’da açtığı Misisa Balık müşterilerine kaz yemekleri sunmaktadır. Kars Kazevi’ndeki lezzetlerin aynısını İstanbul ile buluşturmuşlardır. Kaz yemeklerinin yapıldığı yerler yok denecek kadar azdır. Kars şehrinde kaz yemeklerine fazlaca önem verilmektedir. Yani Kars’ta kaz yemeği kültürü gelişmiştir. Bu nedenle en lezzetli kaz yemeklerini Kars şehrimizde yiyebilirsiniz. Anadolu’nun birbirinden mükemmel baharatları ile yapılan kaz yemekleri normal etten bile çok seviliyor Kars şehrinde. Yani en lezzetli kaz etini yemek için önce Kars’a gitmelisiniz. İstanbul da ikinci bir seçenektir.