The Blog

Türkiye’nin Lezzet Sofrası

Bildiğiniz üzere Türkiye Vatandaşı olarak şanslı olduğumuz konulardan bir tanesi, yeme-içme konusundaki mutfak zenginliğimizdir. Ayranımızdan bozamıza, kadayıfımızdan künefemize, mantımızdan lahmacunumuza dünyanın başka hiçbir yerinde bulamayacağınız yemekler Türkiye’mizde bulunmaktadır. Hatta herkes dünya haritası çıkartırken biz dünya haritamızın yanı sıra lezzet haritamızı dahi çıkartmış bulunmaktayız. Evet, bir lezzet haritamız var çoğu insanı kavgaya tutuşturan.” Hayır, künefe bizim!”, “Baklavayı kimseye kaptırmayız!”, “Başka kim böyle kebap yapabilir?” gibi cümleleri duymamızı sağlayan Türkiye’mizin lezzet haritasında toplam 2 bin 205 çeşit yemek bulunmaktadır.

Pek çok ilin sahip çıkmış olduğu pek çok yemek varken biz de bunlardan birkaç tanesini ele almaya karar verdik. Yapılan araştırmalara göre son zamanlarda oldukça popüler bir yiyecek olan çiğ köfte, Urfa, Adıyaman, Mardin, Batman ve Osmaniye’ye, tatlıların kralı olarak adlandırılan ve peynirini süze süze kopartamadığımız künefe ise Hatay ve Elazığ’a ait.

Bunların yanı sıra paylaşılamayan diğer bir yemek ise, mantıdır. Mantı için de birçok şehir tarafından “Mantıyı en güzel biz yaparız!” deniliyor fakat hepimizin aşina olduğu gibi Kayseri Mantısı herkes tarafından kabul edilmiş olan bir yiyecek. Belki de hiç duymadığınız yiyeceklerden bahsedecek olursak Osmaniye’nin tirşiği, toğğarı, Muş’un çorti aşı, Ordu’nun melocan kavurması, hoşguran kavurması ülkemizin lezzetleri arasında yer alıyor.

Türkiye’nin dört bir ucundan lezzetlerin ortak dilini Kars Sarıkamış Hotel’de deneyebilirsiniz. Bu hotelde, geniş yemek yelpazesi ile damak tadınıza hitap edecek olan lezzetlerin ortak noktasıdır.

Türkiye’nin İçecekleri

Gaziantep’e gittiniz ve güzel bir lahmacun söylediniz. Peki, yanında kola mı içeceksiniz? Tabi ki de hayır. Güzel bir yayık ayran içecek, güzel güzel ferahlayacaksınız. Ülkemizin leziz yemeklerinden bahsettik şimdi de içeceklerden bahsedelim.

Bildiğiniz üzere milli içkimiz ilan edilen ayran, yabancılaştırılamamış ve İngilizceye dahi ayran olarak girmiştir. Vücuda olan faydalarından bahsetmeye gerek yok diye düşünüyor ve kolanın yerini alabilecek çok güzel bir alternatif olduğunu savunuyorum. Belki garip gelecek fakat limonata da Türk mutfağından çıkmış olan bir içecektir. Bunlara alternatif olarak, aşlama, rakı, boza, gelincik şerbeti, Türk Kahvesi, Türk Çayı, Nane limon, şalgam suyu Türk mutfağında bulunan diğer popüler içeceklerdendir.

Yemeği içeceksiz tüketemeyen bir toplum olduğumuz da bir gerçektir. Yemek ve içecek çeşitliliği ile EkinAta Grand Toprak Hotel müşterilerine Türk damak tadına uygun menüler hazırlamaktadır. Ustaların büyük özenle hazırladıkları, Türk mutfağının enfes yemekleri, müşterilerin tercihine bağlı olarak, birbirinden ünlü içecekler ile servis edilmektedir.