Blog

EkinAta Grand Toprak Hotel Sarıkamış

 

Kayak Otellerinin Önemi

Kaya, dünyanın ilk zamanlarına kadar dayanan geçmişe sahip mükemmel bir spordur. Çoğumuz biliriz ki Eskimolar kar üstünde kayağı çeken köpekler ile seyahat ederler. Günümüzde ise bir hobi olmaktan çok, çoğu kişi spor maksatlı yapsa da kayak herkes için zevkli bir spordur. Şimdilerde yaz aylarının yanı sıra kış aylarında da şehrin sıkıcılığından ve sıradanlığından sıkılan insanlar kendilerine bir tatil vermek istediklerinde ilk adres olarak kayak otellerini belirliyorlar. Çünkü kayak otelleri, düzenlenen eğitimler, organizasyonlar ve daha birçok olumlu yönü bakımından kış aylarında yapılabilecek en iyi etkinlikler arasında.

Kayak Otellerinde Verilen Bazı Eğitimler

Kayak otellerinde konaklamanın amacı tabi ki de kayak yapmaktır. Fakat bildiğiniz üzere 4 mevsim de kara bürünen bir ülke değiliz. Bu yüzden de vatandaşlarımızı kar dolayısı ile kayak yapmaya çok da alışkın değiller. Fakat kayak otellerine giriş yapmanızın ardından verilen eğitimlerde, cavin tarzı, free style, free ride, half pipe tarzı, monoski tarzı, skywall tarzı, telemark tarzı ve boarder tarzı kayak stillerini öğrenebilir ve aslında o kadar da zor olmadığını anlayıp tatilinizin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. EkinAta Grand Toprak Hotel’imizde bulunan başlangıç pistinde başlangıç seviyesinde ve bunları takiben kolay-orta ve ileri seviyelerde eğitiminize göre kayabilirsiniz.

Kayak Otellerinin Fiyatları

Bursa’nın Uludağ’ında, Erzurum’un Palandöken’inde ve güzel ülkemizin güzel şehirlerinin bütün güzel dağlarında neredeyse en az bir tane kayak oteli bulunur. Bu otellerden bir tanesi de, içerisinde kayak pistleri, kar motoru turları, kazevi ve daha birçok servis bulunduran EkinAta Grand Toprak Hotel’dir. Bütün bunlar dağı kendi başına bırakmak yerine ekonomimizi canlandırmak adına atılan mükemmel bir adımdır. Kayak eğitimlerinin, kayak pistinde kaymanın hatta bazı otellerde kayak yapacağınız kayak için gerekli olan kayak tahtası fiyata dâhildir.

Kayak Sporu Hakkında

Kayak sporu hakkında bilgi vermek gerekirse spor ilk olarak 5000 yıl öncesinde bulunan kayak aletlerine dayanıyor. İlk ortaya çıktığı bölgeler Moğolistan, Altaylar ve Sibirya olarak biliniyor. 1921’li yıllarda İsveç’te yapılan kazılarda kayak aletlerine benzer aletler bulunmuştur. Kayak sporuna başlamadan önce yapılması gereken bazı şeyler vardır. Çünkü soğuk vücuda ve kemiklere olumsuz etkilerde bulunur, kas çekilmeleri ve kramplar söz konusu olabilir. Bu yüzden spora başlamadan önce ısınma hareketlerinin yapılması büyük önem taşır.

Kayak otelleri içerisinde satılan ve ultraviyole ışıklarını geçirmeyen bazı gözlükler bulunur. Bunların kullanılması çok önemlidir çünkü güneş ışığı kardan yansıdığı zaman çok daha fazla güçlenir ve gözlerinizi alması, görüş açınızı kapatması olasıdır. Kayak ekipmanları seçimi de çok önemlidir. İlk ekipmanlarınızı profesyonel bir kayak sporcusu ile seçmeniz sizin açınızdan büyük önem taşır, çünkü boy ve kilonuza uygun seçmediğiniz kayak aletleri, kayak sırasında dengenizin kaybolmasına bu da sakatlanmalara yol açabilir.