Blog

Fitness Nedir?

Ülke sınırlarımız içerisinde genel olarak Body Building ile özdeşleştirilen, fakat aralarında çok bir benzerlik olmayan, ortak nokta olarak yalnızca ikisinin de spor olduğu bir daldır. Kelime anlamını bilmeyen kişiler için yanlış anlaşılmaya çok müsait olan bu kelime “Sağlıklı olmak, formda olmak” anlamlarını taşır. Anlamını tam anlamıyla taşıyan bu kelime, sağlıklı ve zinde olmak için yapılabilecek her türlü faaliyeti bünyesinde barındırır. Genel olarak bakılırsa vücudun güçlenmesi mantığına dayanan bu sor dalı, kişilerin tercihlerine göre farklı mekânlarda, farklı yöntemlerle, aletli veya aletsiz olarak özgürce yapılabilir. EkinAta Grand Toprak Hotel’in içerisinde ise, spor salonları barınır. Yani otelimize tatile gelmek, spor yapmanıza mani olmayacaktır.

Fitness Yaparken Dikkat Edilecekler

Öncelikle her spor öncesi kasları alıştırmak için yapılan ısınma hareketleri fitness sporunda da çok önemli bir yer taşımaktadır. Çünkü fitness sporunda, direkt olarak kaslarınızı çalıştırırsınız. Eğer kaslarınız terim olarak soğuk yani henüz adapte edilmemiş ise, yırtılmalar, kramplar gerçekleşebilir. Bunlar gerçekten de ciddi problemlerdir.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken ise bölge çalıştırma metotlarıdır. Eğer alet ile fitness yapıyorsanız, tek bir bölgeniz bölgenizin karşısına gelen yeri de çalıştırmalısınız. Yani eğer sağ kolunuz ile 10 kere 10 kilo kaldırdıysanız aynı işlemi sol kolunuzla da yapmalısınız. Eğer yapmazsanız, vücudunuz düzensiz bir şekilde gelişebilir ve bu da istenmeyen görüntülere sebep olabilir.

Hangi Fitness Salonu Tercih Edilmelidir?

Tercih kısmında Hangi fitness salonu diye soracak olursanız burada tabi ki de bir isim veremem. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı kriterler vardır. Bunlardan birincisi alet ile talep oranıdır. Eğer bir spor salonuna talep çok fakat her aletten bir tane varsa salonu tercih etmeniz önerilmez. Çünkü set aralarında veya alet değiştirirken aynı aleti kullanacak diğer kişileri beklerken kaslarınız soğur ve yeterince verim alamazsınız.

Dikkat edeceğiniz diğer bir nokta ise fitness salonunun temizlik kısmıdır. Yani içerisinde sıcak hava odası, duşluklar bulundurup bulundurmadığını, soyunma odalarının dolaplarının kişiye özel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü kimse yaz aylarında vücut teri ile dışarı çıkmak istemez. Bir de siz dolabınıza dikkat edip titiz kullansanız da birisi tutar ayakkabısını giysi yerine koyar. Bu yüzden fitness salonlarında temizlik kısmı çok önemli bir faktördür.

Son olarak da spor hocalarına dikkat etmelisiniz. Çünkü eğer ilgisiz ve az sayıda hoca var ise bu spor salonundan vücudunuzu güzelleştirmek adına hiçbir verim alamazsınız. Çünkü spor hocaları, size aylık diyet listeleri, çalışma programları sunarlar. Bunları uygulamadığınız takdirde ise gelişmediğinizin farkına varacaksınız. Bütün bu bilgileri anladıysanız şimdi otelimizin spor salonundan bahsedelim.

Grand Hotelimizin spor salonu, her türden birçok spor aleti ile donatılmış, spordan sonra iyi bir duş almanızı sağlayacak duşluklara sahip ve profesyonel hocalar ile çalışmaktadır. Bütün bunların yanı sıra, o yorgunluğun üzerine masaj yaptırma şansına sahipsiniz.