Blog

Sarıkamış Kayak Merkezi

Kayak her ne kadar ülkemizde diğer spor dallarına nazaran ilgi görmese de Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bulunan kayak merkezleri her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Dünyanın en önemli kayak merkezi tesislerinden birine sahip olan Sarıkamış, yılın dört ayında da genel olarak 1 metre kadar kaplı olmaktadır. Bu durum her mevsim ziyaretçilerin kayak için Sarıkamış’ı tercih etmelerine olanak sağlamaktadır. Kars, Sarıkamış kayak merkezi nedeniyle fazlalıkla ziyaretçi çekmektedir. Kars’ta turizm denildiği zaman akla ilk olarak Sarıkamış ve kayak merkezleri gelmektedir.

Söz konusu bölgeye her yıl çeşitli tur firmaları kayak etkinlikleri ile birlikte birçok konuk getirmektedir. Kış tatili için son derece önemli bir mekandır. Konaklamayabilmeniz adına birçok otel seçeneği mevcuttur. Dilediğiniz lükste ve dilediğiniz kriterlerde birçok otel Sarıkamış’ta yer almaktadır. Kars’ta bulunan birçok otelin havaalanı hizmeti bulunmaktadır. Bu kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için isteyen konuklar rahatlıkla tercih edebilmektedir. Kışında tatil yapmak isteyen tatil severler için Kars, Sarıkamış harika bir alternatif olmaktadır.

Sarıkamış Kayak Olanakları

Kayak sporuna meraklıysanız, sürekli olarak kayak yapıyorsanız, profesyonel veya amatör kayak sporcusuysanız ve hayallerinizin arasında kayak yapmak varsa, Sarıkamış’ın bu konuda size son derece kapsamlı imkanlar sunduğunu söyleyebiliriz. Tesisleri ve doğal iklim yapısı nedeniyle Sarıkamış kayak sporu meraklıları için harika bir seçenektir. Sarıkamış’ta kayak için en elverişli ayların Aralık ve Mart ayları olduğu belirtilmektedir. Profesyonel kayak sporcuları genellikle söz konusu ayların gelmesini sabırsızlıkla beklemektedirler. Sarıkamış kayak merkezinin kar kalınlığı genelde 1 buçuk metre üstü olabilmektedir. Alp Dağlarına özgü bir özellik olan “kristal kar”, sadece Sarıkamış bölgesinde görülmektedir.

Kristal karın kayak sporuna oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Kayak sporunun daha iyi yapılabilmesi açısından söz konusu kar çeşidi oldukça önemlidir. Sarıkamış kayak bakımından Alp Disiplini, Kuzey Disiplini ve Tur Kayağı için birçok olanak sağlamaktadır. Son derece de elverişlidir. 12 km kadar uzunluğu bulunan 5 etaplı pist, 2500 rakıma sahip olup harika bir doğal güzelliğe sahiptir. Bunun dışında snowbord severler içinde uygun pist bulunmaktadır.

Sarıkamış’ta Bulunan Pistler

Kars’ın önemli kayak merkezlerinden birine sahip olması nedeniyle kayak sporu için adeta her türlü kolaylık sağlanmaktadır. Kars’ta her yıl belirli zamanlarda kayak etkinlikleri ve buna benzer birçok sosyal aktivite gerçekleşmektedir. Bu nedenle Kars’ta ve Sarıkamış’ta kayak sporu diğer spor dallarından çok çok daha önemlidir. Turizm’de de önemli gelir kaynağı olmaktadır. Bu nedenle birçok otel ve konaklama merkezi kaya sporuna dayalı tesisler kurmaktadır. Öte yandan Sarıkamış kayak pistleri bakımında oldukça zengin imkanlara sahiptir. Bu nedenle birçok kişi sıklıkla Sarıkamış’a kış aylarında akın etmektedir.

Sarkamış kayak merkezleri nedeniyle son teknoloji ile donatılmıştır diyebilmemiz mümkündür. Sarıkamış Kayak merkezi, 2 adet telesiyeji ve 1 adet teleski tesisi imkanları nedeniyle oldukça önemli bir kayak merkezidir. Kayak severler için ve kış aylarında ki doğal güzellikleri yakından incelemek isteyenler için söz konusu nimetler büyük önem arz etmektedir. Sarıçam’da bulunan kayak tesisleri saatte 2400 kişi ağırlayabilen ve bunun yanı sıra saatte 800 kişi kapasite ile hizmet verebilen iki adet telesiyej bulundurmaktadır.

Gelen konuklar ve kayak severler söz konusu hizmetlerden diledikleri gibi yararlanabilmektedir. Ayrıca 2 adet 4’lü teleski, Cıbıltepe’de hizmet vermektedir. Kayak severler ve kış sporlarına özel ilgi duyanlar söz konusu hizmetleri istedikleri zaman kullanabilirler. Sarıkamış kış tatili bakımından her türlü koşulu eksiksiz tamamlayabilme potansiyeline sahip önemli bir tatil beldesidir.